Başkan Görmez’den “Hediyem Kur’an Olsun” kampanyasına bağış

Diyanet İşleri Başkanı ve TDV Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmet Görmez, 100 adet Kur’an-ı Kerim bağışı yaparak “Hediyem Kur’an Olsun” kampanyasına destek verdi.

Türkiye Diyanet Vakfı Genel Merkezindeki birimleri ziyaret eden Görmez, çalışanlarla hasbihal etti, yapılan çalışmalar ve projeler hakkında bilgi aldı.

Kaynak Üretim Müdürlüğü ziyaretinde birimin bütün bağış süreçleri ile ilgili çalışmaları sürdürdüğü bilgisini alan Görmez, yardım kampanyaları, özellikle de Hediyem Kur’an Olsun kampanyasının ne durumda olduğunu sordu. Kampanyaya ilişkin son bilgileri alan Görmez, dün kendisine bir mail geldiğini, New Kaledonya’dan Pasifik-Asya toplantısına katılan Müslümanların, “Biz şu kadar Müslümanız, elimizde hiç Kur’an-ı Kerim yok. Bize Fransızca meali olan birkaç Kur’an-ı Kerim gönderemez misiniz” diye talepte bulunduklarını söyledi.

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı işbirliği ile Ramazan ayında bu amaçla “Hediyem Kur’an Olsun” kampanyasını başlattıklarını hatırlatan Görmez, bu çerçevede New Kaledonya’daki Müslümanların taleplerinin karşılanacağını belirtti ve söz konusu talebin yerine getirilmesi için gerekli talimatı verdi.

Başkan Görmez, daha sonra, “Hediyem Kur’an Olsun” kampanyasına destek vermek amacıyla yurt içi ve yurt dışında Kur’an-ı Kerim ihtiyacı bulunanlara ulaştırılmak üzere toplam 100 adet Kur’an-ı Kerim bağışında bulundu.

 

“Daima vakıf bilinciyle hareket etme durumundayız”

Diyanet İşleri Başkanı ve TDV Mütevelli Heyeti Başkan Mehmet Görmez, birim yöneticileriyle görüşmesinde yaptığı konuşmada da bütün birimleri ziyaret ederek, yeni göreve başlayanlara hayırlı olsun deme imkânı bulduğunu, diğer işletme ve iştiraklere uğrayarak oradaki çalışanlarla da bir araya geleceğini söyledi.

“Çalışma mekânlarımız TDV nezahetine uygun hale getirildi. Hamdolsun bütün arkadaşlarım gayet huzurlu bir ortamda çalışmalarını sürdürüyor. Bunu görmekten büyük bahtiyarlık duydum” diyen Görmez, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye Diyanet Vakfı sizin ortaya koyduğunuz performansla yedi kıtada bütün insanlığın hizmetinde sloganıyla çalışmalarını yeniledi. Yeni göreve başlayanlara tekrar hayırlı olsun diyorum. İnşallah bir aile bütünlüğü içerisinde yeni arkadaşlarımız bu bayrağı çok önceden devralanlarla birlikte hareket edecek.”

Vakıf konusunun çok hassas bir konu olduğunu belirten Görmez, “Vakıf müesseselerinde çalışan her arkadaşımızın hem zamanını kullanırken, hem imkanlarını kullanırken vakıf bilinci ve şuuruyla hareket etmesi gerekiyor. Daima vakıf bilinciyle hareket etme, bu vakfı yüksek yerlere nasıl taşıyabiliriz düşüncesi ile hareket etmek durumundayız. Vakfı kendisinden daha fazla düşünen, vakfın hukukunu kendi hukukundan daha fazla düşünen bilinçli arkadaşlardan müteşekkil bir heyetin oluştuğunu görmekten büyük bir mutluluk duyuyorum” diye konuştu.

 

“Türkiye ve İslam dünyası çok zor bir süreçten geçiyor”

 

“Türkiye ve İslam dünyasının çok zor bir süreçten geçtiğini” ifade eden Görmez, şunları söyledi:

“Bunu hep birlikte takip ediyoruz. Son yarım asırda herhalde İslam dünyası bu kadar kuşatılmamıştı. İslam dini bu kadar tehdit altına girmemişti, içeriden ve dışarıdan. Kurduğumuz medeniyetler bir bir yok oldu. Endülüs medeniyeti, 8 asır bütün dünyaya ışık saçmıştı kaybettik, hiçbir şey kalmadı. Maveraünnehir’de kurulan medeniyet şarkı aydınlattı. 10 asırlık bir hakimiyetten sonra komünizm döneminde tamamen yok oldu. Afrika’da çok farklı bölgelerde Afrika İslam medeniyeti kurulmuştu. Ama bunlar da son 2-3 asırda adım adım tamamen yok edildi. Hicaz, bizatihi İslam medeniyetinin doğduğu yerler, bu yüzyılın başında genleriyle oynandığı için İslamın ana yolundan başka bir tali yola saptırıldı. Son yıllarda Bağdat ve Şam’daki medeniyet de yerle bir oldu. Balkanlarda birlikte inşa ettiğimiz İslam medeniyeti yeniden ayağa kalkmaya çalışıyor. Hindistan ve Pakistan son yüzyıl içerisinde hiçbir zaman rahat olmadı. Tabi çok karamsar bir tablo. Bu karamsar tablo içerisinde. Allah’ın kesin vaadi var: Bütün bu zorluklardan sonra dahi Cenab-ı Hakk, kim ne derse desin bu din kıyamet sabahına kadar insanlığa rabbimizin gönderdiği rahmet ve hakikattir. Eninde sonunda bu rahmet ve hakikat daima önde ve hakim olacaktır. Bundan şüphe etmiyoruz.”

 

“İbrahim’in ateşini söndürmeye giden karınca misali”

 

“Unutmamamız gereken diğer bir husus ise bütün bu dünyalarda umudunu yitirmiş bütün Müslümanların umut bağladığı yer Türkiye” ifadesini kullanan Görmez, şöyle devam etti:

“Sürekli İslamı ve İslam dünyasını kuşatan güçler, neticede Türkiye’yi de kuşatmak için ellerinden gelen her türlü gayreti sarf ediyorlar. Her gün bu kuşatma daralıyor. Bir taraftan içerden terör hadisesi ile ve başka hadiselerle etraftan bir kuşatılma söz konusu. Kısaca bugün ümmetin ocağına ateş düşmüş vaziyette. Bu ateşi hasbelkader elindeki küçücük itfaiyelerle de olsa, İbrahim’in ateşini söndürmeye giden karınca misali Türkiye’nin söndürme potansiyeli kaldı sadece. O da güçle değil, barışla, adaletle, merhametle, doğru bir temsil ile ancak bunu yapabilir.”

 

“New Kaledonya’daki Müslümana da Haiti’deki Müslümana da ulaşmak zorundayız”

Latin Amerika ülkesi olan Bolivya’dan Müslümanların temsilcisinin bu sabah Ankara’ya geldiğini ifade eden Görmez, şöyle konuştu:

“Bizden talebi şuydu: Öldüğümüzde ölülerimizi defnedecek bir mezarımız yok, bize bir mezarlık alın. Sonra da bir cami yapın diye geldi. Yine dün bana bir e-mail gelmişti. New Kaledonya’dan Pasifik-Asya toplantısına katılan Müslümanlar, ‘Biz şu kadar Müslümanız, elimizde hiç Kur’an-ı Kerim yok. Bize Fransızca meali olan birkaç Kur’an gönderemez misiniz’ diye bir mesaj almıştım. Dünyanın her tarafından mağdur, mazlum, mahrum, umudunu yitirmiş nice Müslümanlar, umudunu bu topraklara bağlamış, bu ülkeye, Diyanet İşleri Başkanlığı’na, Türkiye Diyanet Vakfına bağlamış. Böyle bir dünyada hepimiz bu müessesede hizmet ediyoruz. Umutların bize bağlandığı bir zamanda bu hizmetleri yapıyoruz. Çalışmalarımız yürütürken daima bunu dikkate almalıyız. Elbette kendi milletimizi, kendi halkımızı dikkate alacağız. Bizim de mağdurlarımız çok. Kendi ülkemizde bir taraftan da milyonları bulan muhacirlerimiz var ama biz New Kaledonya’daki Müslümanın da ihtiyacını karşılamak zorundayız, Haiti’deki Müslümana da ulaşmak zorundayız, Afrika’daki, Kafkasya’daki bütün kardeşlerimize de ulaşmak zorundayız. Bütün bunları dikkate alarak biz çok daha güçlü olmalıyız.”