TDV, Afrika’ya hediye Kur’an-ı Kerimleri ulaştırdı

Türkiye Diyanet Vakfı Hediyem Kur’an Olsun kampanyası kapsamında Batı Afrika’da Burkina Faso’nun başkenti Vagadugu’da hayırseverler tarafından bağışlanan Kur’an-ı Kerimler hediye edildi.

“Hediyem Kur’an Olsun” kampanyası kapsamında İslami Eğitim Araştırmaları Öğrenci Merkezi’nde (CERF) gerçekleştirilen dağıtım törenine  Burkina Faso Büyükelçisi Korkut Tufan da katıldı.

Tufan, törende yaptığı konuşmada, Türkiye ve Burkina Faso arasındaki ekonomik ve siyasi ilişkileri geliştirmek için Türkiye’den gelen sivil toplum kuruluşlarının özellikle ramazan ayında çeşitli hayır faaliyetlerinde bulunduğunu söyledi.

Bu çalışmalar kapsamında Türkiye’den gönderilen bin Kur’an-ı Kerim’in öğrencilere dağıtıldığını belirten Tufan, “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Diyanet İşleri Başkanı ve TDV Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmet Görmez’in size selamlarını getirdim. Dağıtılan Kur’an-ı Kerimler İslam’ın daha iyi anlaşılmasına vesile olacaktır. Özellikle Fransızca meali olması sebebiyle insanlar rahatlıkla okuyup anlayabilecek ve yaşantılarını buna göre düzenleyebilecekler. O nedenle dağıtım törenini önemsiyoruz” diye konuştu.

TDV Batı Afrika Sorumlusu Vugar Akifoğlu, Afrika’da özellikle son yıllarda çok sayıda insanın İslamiyeti tercih ettiğini ve kaynak bulma konusunda sıkıntı yaşadıklarını söyledi.

Akifoğlu, dağıtılan Kur’an-ı Kerimlerle birlikte bu sıkıntıyı bir nebze olsun aşmış olacaklarını ve insanların Kur’an’ı okurken anlayacağını hayatlarına uygulayabileceğini kaydetti.

Konuşmaların ardından TDV Yayın Matbaacılık İşletmeciliği tarafından basılan ve koliler halinde Türkiye’den gönderilen Kur’an-ı Kerimlerin dağıtımı gerçekleştirildi.

Kur’an hediye edilen öğrenciler, alır almaz okumaya başladı.

Diğer taraftan Çad, Togo ve diğer Afrika ülkelerinde de Kur’an-ı Kerim dağıtımları devam ediyor.