“Milyonlarca Müslüman Kur’an-ı Kerim’e sahip olmaya hasret”

Bu yıl “Cami ve Kitap” temasıyla başlatılan Camiler Haftası’nın açılış programında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından başlatılan ‘Hediyem Kur’an Olsun’ projesine değindi.

Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nın bu seneki konusunun “Cami ve Kitap” olduğunu duyuran Görmez, camisiz kitap, kitapsız da cami olamayacağını belirtti.

Başlattıkları “Hediyem Kur’an Olsun” kampanyasına Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’tan destek isteyen Görmez, projeyle birlikte Türkiye’de Kur’an-ı Kerim’in satılan bir nesne olmaktan çıkarılmasını istediklerini söyledi.

Söz konusu kampanyayı sadece Türkiye için başlatmadıklarını ifade eden Görmez, Afrika’da milyonlarca Müslüman’ın Kur’an-ı Kerim’i öğrenmek için beyaz taşlarla tahtalara yazdıkları ayetleri ezberlediklerine dikkati çekti.

Milyonlarca Müslümanın Kur’an-ı Kerim’e sahip olmaya hasret olduğunu vurgulayan Görmez, Sudan’da 100 bin Kur’an-ı Kerim basmak için bir anlaşma imzalandığını ve basılan Kur’an-ı Kerimleri Afrika’nın çeşitli bölgelerine taşıyacaklarını kaydetti.

Düzenlenen program sonunda Hediyem Kuran Olsun projesi kapsamında Yüksek Öğrenim KYK yurtlarında kalan 20 bin Öğrenciye 20 bin Hediye Kur’an-ı Kerim  organizasyonuna da start verilerek Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez tarafından üniversite öğrencilerine Kur’an-ı Kerim hediye edildi.