Diyanet Vakfı Sudan‘da 100 bin Kur’an-ı Kerim bastıracak

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), dünyada Kur’an-ı Kerim’in bulunmadığı hiçbir yer kalmasın diye başlattığı Hediyem Kur’an Olsun projesini, mahallinde Kur’an-ı Kerim basım faaliyetleriyle genişletti.

TDV, Afrika’da sürdürdüğü Kur’an basım çalışmaları kapsamında Sudan’da 100 bin Kur’an-ı Kerim bastırarak dağıtımını gerçekleştirecek.

Hediyem Kur’an Olsun projesiyle Türkiye’deki kardeşlerinin hediye ettiği Kur’an-ı Kerimleri alan Afrikalı Müslümanlar şimdi de Türkiye Diyanet Vakfı tarafından Afrika’da basılacak Kuran’lara kavuşmanın heyecanını yaşıyor.

Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü Mustafa Tutkun, mahallinde Kur’an-ı Kerim basım faaliyetlerine ilişkin yaptığı açıklamada, Sudan’ın başkenti Hartum’da bulunan dünyanın sayılı Kur’an matbaalarından biri olan Dar Mushaf Afrika Matbaası ile protokol imzaladıklarını bildirdi.

Şu ana kadar Hediyem Kur’an Olsun projesi kapsamında 546 bin 456 Kur’an hediye edildiğini vurgulayan Tutkun, şu ana kadar yurt içi ve yurt dışında 210 bin Kur’an dağıtımı yaptıklarını söyledi. Tutkun, basımı devam eden ve dağıtımı planlanan 220 bin Kur’an dağıtımı daha gerçekleştireceklerini vurgulayarak, mahallînde Kur’an basımının hem nakliye masrafını düşüreceğini hem de bölge Müslümanlarının Kur’an-ı Kerim’e daha rahat ulaşabileceklerini kaydetti.
Kur’an-ı Kerimlerin basımına başlamadan önce titiz bir hazırlık süreci başlatıldığını ifade eden Tutkun, Sudan Kur’an-ı Kerim Üniversitesiyle işbirliği halinde yürütülen çalışmalarda, hafız musahhihlerden oluşan bir heyet oluşturduklarını vurguladı.

Mustafa Tutkun, Afrika’da Kur’an-ı Kerim’e yoğun talep olduğunu ifade ederek, “Vakıf olarak Afrika kıtasında oluşan bu ihtiyacı karşılamak için bölge Müslümanlarıyla işbirliği gerçekleştirdik. Sudan’a giden heyetimiz Dar Mushaf Afrika matbaasını ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Afrika Müslümanlarına hediye edeceğimiz Kur’an-ı Kerimlerin basımı birkaç ay içinde tamamlanacak. Hediyem Kur’an Olsun projesi kapsamında imzalanan protokol gereği ilk etapta Durri ve Hafs kıraatlarında 100 bin Kur’an basılarak dağıtılacak. Dünyanın 58 ülkesine Kuran basarak gönderen Dar Mushaf Kuran Matbaasıyla ilerleyen dönemlerde Afrika’nın farklı ülkelerine Kur’an gönderimi konusunda da planlamalar yapıyoruz” dedi.