TDV Hırvatistan’da 4 bin Boşnakça meali Kur’an-ı Kerim dağıttı

Türkiye Diyanet Vakfının (TDV) “Hediyem Kur’an Olsun” projesi kapsamında, Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de 4 bin Boşnakça meali Kur’an-ı Kerim dağıtıldı.
Zagreb Camisi’nde düzenlenen 4 bin Boşnakça meali Kur’an-ı Kerim dağıtım programına, TDV Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Çetin, Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Hasan Atlı ve Hırvatistan İslam Birliği temsilcileri katıldı.

Çetin, yaptığı konuşmada, proje kapsamında 20 bin Boşnakça meali Kur’an-ı Kerim’in Bosna Hersek genelinde dağıtıldığını anımsatarak, Boşnakça dilinde basılan 50 bin Boşnakça meali Kur’an-ı Kerim’in Balkan ülkelerinde dağıtılacağını ifade etti.

Projenin, Balkanlar’da yaşayan her Müslüman aileye kendi dillerinde Kur’an-ı Kerim hediye etmeyi amaçladığını belirten Çetin, “TDV olarak Afrika’dan Asya ve Avrupa’ya kadar Müslüman nüfusun yaşadığı ülkelerde Kur’an-ı Kerim hediye ediyoruz” dedi.

Çetin, Hırvatistan’ın ardından bir diğer Balkan ülkesi Slovenya’ya gideceklerini de sözlerine ekledi.

Bu arada, Boşnakça mealli Kur’an-ı Kerim, Hırvatistan’ın yanı sıra Bosna Hersek, Sırbistan, Arnavutluk, Slovenya, Kosova, Makedonya ve Karadağ’da yaşayan Müslümanlara hediye edilecek. Meallerde, Boşnak alim Besim Korkut’un ilk baskısı 1977’de yapılan tercümesinin de kullanıldığı kaydedildi.