TDV’den Kafkas ülkelerine 30 bin Rusça mealli Kur’an-ı Kerim

Türkiye Diyanet Vakfı ( TDV), “Hediyem Kur’an Olsun” projesi kapsamında Rusya Federasyonundaki özerk cumhuriyetlerde 30 bin Rusça mealli Kur’an-ı Kerim dağıttı.

Diyanet İşleri Başkanlığı ile birlikte yürütülen “Hediyem Kur’an Olsun” projesi kapsamında hazırlanan 30 bin Rusça mealli Kur’an-ı Kerim Kabardey Balkarya Cumhuriyeti, Adıgey Özerk Bölgesi, Karaçay Çerkezya Özerk Cumhuriyeti, Stavropol Bölgesi, Çeçenistan, Kalmıkya, İnguşetya, Kuzey Osetya, Dağıstan Cumhuriyetlerinde yaşayan Müslümanlara hediye edildi. Yapılan dağıtımlara TDV Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Çetin de eşlik etti.

Mealli Kur’an-ı Kerim’e ihtiyaç duyuluyor

Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Çetin, Kur’an’ın çağlar üstü evrensel mesajını tüm dünyaya iletmeyi amaçladıklarını söyledi. Çetin, “Birçok ülkede Müslümanların kendi dillerinde mealli Kur’an-ı Kerim’e ihtiyaç duyduklarını gördük. Projemiz aynı zamanda Kur’an’ın yaşanmasına katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Hedef kitlesi ise Balkanlar ve Orta Asya ülkeleri başta olmak üzere Latin Amerika, Kafkaslar, Güney Asya ve Ortadoğu‘daki ülkeleredir” diye konuştu.

873 bin 645 Kur’an-ı Kerim Bağışlandı

Çetin, daha çok mealli Kur’an-ı Kerim dağıtmayı tercih ettiklerine dikkat çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yaptığımız tercüme çalışmaları ile dünyanın her köşesindeki Müslümanlara ulaşmayı arzu ediyoruz. Hedefimiz, çok sayıda farklı dilde mealli Kur’an- Kerim dağıtmak. Kur’an-ı Kerim bağışı yapmak isteyenler, ‘hediyemkuranolsun.com’ internet sitesi üzerinden veya KURAN yazıp 4333’e SMS göndererek bağışta bulunabilir. Proje kapsamında bugüne kadar 873 bin 645 Kur’an-ı Kerim bağışı sağlandı. Şimdiye kadar 16 farklı dilde hazırlanan 485 bin 143 Kur’an-ı Kerim’i dünyanın farklı yerlerinde yaşayan Müslümanlara hediye ettik. Bugün de gönül coğrafyamızda her zaman yeri olan Rusya Federasyonundaki özerk cumhuriyetlerde ‘Kur’an-ı Kerim meali dağıtımları gerçekleştirdik” dedi.

16 farklı dilde mealli Kur’an-ı Kerim

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından başlatılan “Hediyem Kur’an Olsun” projesi kapsamında bugüne kadar 16 farklı dilde mealli Kur’an-ı Kerim hazırlandı.

Proje ile birlikte daha çok Müslümana ulaşmak için farklı dil ve lehçelerde mealli Kur’an-ı Kerim çalışmalarına devam edildiğini ifade eden Çetin, “Rusça mealli Kur’an-ı Kerim dağıtımının bitmesiyle birlikte İspanyolca konuşulan ülkelerde bir çalışmamız olacak. Bu kapsamda basımı tamamlanan 20 bin İspanyolca mealli Kur’an-ı Kerim’in 8 binini Guatemala, Elsalvador, Haiti ve Kolombiya’ya, diğer 12 binini ise Güney Amerika ülkelerindeki Müslümanlara ulaştırmak üzere hazırladık. Yine Kazakça, Kırgızca ve Arnavutça mealli Kur’an-ı Kerim basımı çalışmamız devam ediyor. Önümüzdeki günlerde Srilanka’nın yerel dili Tamilce, Etiyopya’nın bölgesel dilleri Oramiyece ve Amherice, Bangladeş için Bengalce meal çalışmalarımız tamamlandıktan sonra bu dillerin kullanıldığı bölgelerdeki kardeşlerimize milletimizin hediye ettiği mealli Kur’an-ı Kerimleri ulaştıracağız” dedi.