Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, öğrencilere Kur’an-ı Kerim hediye etti

Diyanet İşleri Başkanı ve TDV Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Hediyem Kur’an Olsun projesi kapsamında, Altındağ Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje okulunda gerçekleştirilen Kur’an-ı Kerim dağıtımına katıldı.

Başkan Erbaş, öğrencilere mealli Kur’an-ı Kerim hediye etti.

Erbaş, Altındağ Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde yapmış olduğu konuşmada “Fen ve sosyal bilimler ile ne kadar yakından ilgilenirseniz, Kur’an-ı Kerim’i o kadar iyi anlarsınız” dedi.

Din eğitiminde hafızlığın önemine dikkat çeken Başkan Erbaş, “Hafızlık din eğitiminde en önemli kazanımlardan birisidir. Eğer hafız olan arkadaşımız ilahiyat fakültelerine devam ederse oradaki derslerinde daha başarılı olur. İlahiyat ve imam hatip liselerindeki birçok ders Kur’an ile bağlantılı. Astronomi, fizik, kimya bunların da Kur’an ile bağlantıları var” diye konuştu.

Başkan Erbaş, Kur’an-ı Kerim mealinin okunduğu zaman fen bilimleriyle ilgili pek çok ayet ile karşılaşılacağına işaret ederek, şu ifadeleri kullandı:

“Kur’an ayetleri var, bir de kainat ayetleri var. Onlar da Allah’ın ayetleri. Onlara da insanoğlunun dikkati çekiliyor. Dolayısıyla fen ve sosyal bilimler ile ne kadar yakından ilgilenirseniz, Kur’an-ı Kerim’i o kadar iyi anlarsınız. Bütün kitaplar, ilimler Kur’an-ı Kerim’i daha iyi anlamak için okunur ve öğrenilirse, insan öğrendiği, okuduğu sürece nafile ibadet yapmış sayılır. Hangi alanda gayret edersek edelim, hangi alanda uzaktan eğitim öğretim alırsak alalım, en iyisini yapalım inşallah.”

Başkan Erbaş, Kur’an’ın okunan kitap anlamına geldiğini ifade ederek “Hayırseverlerimizin ihtiyacı olanlara bağışladıkları binlerce Kur’an-ı Kerim’i sizler gibi kardeşlerimize ulaştırmaya çalışıyoruz. Türkiye Diyanet Vakfı olarak sizlere hediye ettiğimiz bu kitabı anlamak, yaşamak inşallah nasip olur hepimize. ” niyazında bulundu.

Konuşmasının ardından kız ve erkek öğrencilerin bulunduğu sınıflarda Kur’an-ı Kerim dağıtan Başkan Erbaş, öğrenci ve öğretmenlerle hatıra fotoğrafı çekildi.

Ziyarette TDV Genel Müdürü Mehmet Savaş Polat, Altındağ İlçe Müftüsü Enver Türkmen ve Altındağ İlçe Milli Eğitim Müdür Zülkarneyin Avcı da yer aldı.

Başkan Erbaş, ayrıca Ümitköy Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Sosyal Bilimler Proje Okulu’nda da Kur’an-ı Kerim dağıttı.

Başkan Erbaş’a Ümitköy Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ziyaretinde Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar eşlik etti.