TDV’den Afrika Müslümanlarına yerel dilde mealli Kur’an-ı Kerim

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), “Hediyem Kur’an Olsun” Projesi kapsamında Malavi’de yaşayan Müslümanlara Chichewa (Çeçova) dilinde hazırlanan mealli Kur’an-ı Kerim hediye etti.

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından Kur’an-ı Kerim’in evrensel mesajının tüm insanlığa ulaşması için başlatılan Hediyem Kur’an Olsun projesi kapsamında hayırsever milletimizin hediye ettiği Kur’an-ı Kerimler ihtiyaç sahibi Müslümanlara ulaşmaya devam ediyor.

Proje kapsamında TDV tarafından Afrika’nın Güney ülkelerinde yaygın olarak konuşulan Chichewa (Çeçova) dilinde hazırlanan mealli Kur’an-ı Kerimler, kırsal bölgelerde yaşayan halk, medrese öğrencileri ve hapishanelerde kalan Müslümanlara hediye edildi.

Bölge Müslümanlarının talebi üzerine Türkiye Diyanet Vakfı tarafından hazırlanan 5 bin adet Chichewa (Çeçova) mealli Kur’an-ı Kerimler ilk olarak Malavi’de dağıtılmaya başlarken, önümüzdeki günlerde Mozambik, Zimbabwe ve Angola gibi ülkelerde yaşayan Müslümanlara da ulaştırılacak.

Bölgesel Dillerde çeviriler yapılıyor

Hediyem Kur’an Olsun projesi kapsamında Kur’an-ı Kerim’e ihtiyaç duyulan bölgelerde yaşayan Müslümanların talebi üzerine bugüne kadar 24 farklı evrensel ve yerel dilde mealli Kur’anı Kerim hazırlandı. Sadece belli bölgelerde konuşulan yerel dillerinde yer aldığı çeviriler arasında Sri Lanka’da konuşulan Tamilce dili, Etiyopya’nın yerel dillerinden olan Amherice ve Afganistan’da konuşulan Darice dili, Afrika’nın güney bölgelerinde konuşulan Chichewa (Çeçova) dili yer alıyor.

1 milyon 177 bin 761 Kur’an-ı Kerim hediye edildi

Hediyem Kur’an Olsun projesi kapsamında bugüne kadar hayırseverlerce 1 milyon 177 bin 761 Kur’an-ı Kerim hediye edildi. 24 dilde hazırlanan mealli Kur’an-ı Kerimler Asya, Afrika, Balkanlar, Güney Amerika ve Pasifik Asya’daki 61 ülkede yaşayan Müslümanlara dağıtıldı.

Yurt içinde ise imam-hatip liseleri ile diğer okullar, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler, öğrenci yurtları, cezaevleri, hastaneler, kursları ve ihtiyaç duyulan birçok noktaya ulaştırıldı. Şu ana kadar ülkemizde 245 bin 673 ve yurt dışında 510 bin 540 olmak üzere toplam 756 bin 213 adet mealli Kur’an-Kerim hediye edildi.
Hediyem Kur’an Olsun Projesi kapsamında Kur’an-ı Kerim hediye etmek isteyen hayırseverler KURAN yazıp 4333’e SMS göndererek ya da online bağış sistemiyle projeye destek olabiliyor. Proje ile ilgili detaylı bilgi ise “www.hediyemkuranolsun.com” adresinden alınabiliyor.