Görme engellilere dijital Kur’an-ı Kerim hediyesi

Türkiye Diyanet Vakfı’nın Diyanet İşleri Başkanlığı ile birlikte yürüttüğü Hediyem Kur’an Olsun projesi kapsamında görme engelli öğrencilere dijital Kur’an-ı Kerim seti “Kalem El Basira” hediye edildi.

TDV Genel Merkezinde protokol imzalanmasının ardından TDV ile Katar Hayır ve Yardımlaşma Derneğince (Katar Charity) 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla görme engelliler için hazırlanan 90 dijital Kur’an-ı Kerim seti “Kalem El Basira”, Ankara Kani Karaca Görme Engelliler İmam Hatip Ortaokulunda öğrencilere dağıtıldı.

TDV Genel Müdürü Av. Mehmet Savaş Polat, programda yaptığı konuşmada, proje kapsamında 61 ülkede 27 dilde mealli Kur’an-ı Kerim dağıtıldığını belirtti. Dünya genelinde Kur’an-ı Kerim’in kitap olarak ulaşmadığı birçok bölge olduğuna dikkati çeken Polat, şöyle konuştu:

“Bizler evimizde Kur’an-ı Kerim bulundurabiliyor, istediğimiz zaman açıp okuyabiliyoruz. Ancak Kur’an’a bir bütün halinde dokunamayan kardeşlerimiz var. Kimisinde birkaç sayfa kimisinde birkaç cüz var. Biz başlattığımız proje ile bu kardeşlerimizin ihtiyacına cevap veriyoruz. Bu zamana kadar 1 milyon 200 bin civarında Kur’an-ı Kerim bağışı aldık ve bunların 800 bininin dağıtımını gerçekleştirdik. Bu hizmete farklı bir boyut kazandıran Katar Hayır ve Yardımlaşma Derneği de elektronik, kalem vasıtasıyla okunan Kur’an-ı Kerim teknolojisi geliştirdi. Biz de o teknolojiye kıraat olarak Diyanet İşleri Başkanlığımızın kaynaklarından destek olduk. Ortaklaşa güzel bir proje çıktı.”

Projede Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığının da yer aldığını belirten Polat, ülke genelinde 1.000 adet dijital Kur’an-ı Kerim seti dağıtılacağını belirtti. uzaktan eğitim

Katar Hayır ve Yardımlaşma Derneği Türkiye Temsilcisi Muhammed Vahi ise dijital Kur’an-ı Kerim setinin görme engelli öğrencilere en güzel hediye olarak takdim edildiğini belirtti. Setin dünya ve ahiret hayatında kullanıcılara kolaylıklar sağlayacağını ifade eden Vahi, “Kalem El Basira son teknolojiyle tasarlandı. Bu nedenle kolay kullanılabilen ve taşınabilen bir set. Daha önce 5-6 dilde üretilerek dağıtımı yapıldı. Talep edilmesi halinde setin devamını yaptırabiliriz” diye konuştu.

Türkiye Diyanet Vakfının dünya genelinde yaptığı hayır çalışmalarını yakından takip ettiklerini ve örnek aldıklarını dile getiren Vahi, “Katar Hayır ve Yardımlaşma Derneği olarak TDV ile her türlü hayır çalışmalarında işbirliği yapmak istiyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından öğrencilere dijital Kur’an-ı Kerim seti dağıtıldı.

Görme engelli 5. sınıf öğrencisi Yiğit Eski’nin Kur’an-ı Kerim okuduğu programda, “Hediyem Kur’an Olsun Projesi” ile “Kalem El Basira” tanıtım filmi gösterildi.

Proje kapsamında 1.000 adet dijital Kur’an-ı Kerim seti, ülke genelinde görme engelli öğrencilerin bulunduğu okul ve Kur’an kurslarında dağıtılacak.