Dünyada Kur’an-ı Kerim’in bulunmadığı ev kalmayacak

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) tarafından başlatılan “Hediyem Kur’an Olsun” kampanyası ile Kur’an-ı Kerim dünyanın her tarafına ulaşacak.

Diyanet İşleri Başkanı ve TDV Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, “Ankara Sincan’da büyük bir matbaa 24 saat çalışma prensibiyle Kur’an basacak. Basılan bu Kur’an-ı Kerimler mahrum dünyalara dağıtılacak. Bütün bu hizmeti devlet imkanlarıyla değil, hayırseverlerin katkılarıyla sürdüreceğiz” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı ve TDV Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanlığının Kastamonu’da düzenlediği ‘Tecvit Çalıştayı’nın açılış programına katıldı.

Başkan Görmez, yaptığı konuşmada, “fikir kitabı, şükür kitabı, zikir kitabı, kerim kitap” olarak tarif ettiği Kuran’ı Kerim’in insanlığın ufuk sıçramasını gerçekleştiren, insanlığın kararmış ufkunu aydınlatan bir kitap olduğunu belirtti.

Kur’an-ı Kerim’in insanı onurlandıran bir kitap olduğunu kaydeden Başkan Görmez, “Allah’a ne kadar şükretsek azdır. Allah bizlere, bütün insanlığın ufuk sıçramasını gerçekleştiren, insanlığın kararmış ufkunu aydınlatan bir kitap gönderdi. Biz o kitaba ‘Kerim Kitap’ diyoruz. Çünkü o kitap, insanı onurlandıran bir kitaptır” diye konuştu.

Dünyanın nice yerlerinde Kur’an-ı Kerim bulunmadığını, bazı ülkelerde hafızlık yapmak isteyenlerin tahta parçalarına beyaz taşlarla ayetleri yazdığını ifade eden Görmez, şöyle konuştu:

“Hafızlar ezberliyorlar sonra su ile yıkıyorlar, ikinci ayeti yazıyorlar. Bu şekilde hafızlığa çalışan Afrika’da binlerce, yüz binlerce çocuk var. Mushaf yok, Kuran yok ellerinde. Böyle bir dünyada, matbaada bir düğmeyle yüz binlerce Kuran’ın basılabildiği bir dünyada bundan mahrum olan insanlar var. Biz Diyanet İşleri Başkanlığı olarak diyoruz ki, ‘Dünyada elinde ve evinde Kuran’ı olmayan hiçbir Müslüman kalmasın. Herkese biz ulaştıralım.”

Görmez, bunu da devlet imkanlarıyla değil, hayırseverlerin katkılarıyla ulaştırmak istediklerini ifade etti.

 

“Bu matbaada 24 saat sadece Kur’an-ı Kerim basılacak”

Katılımcılara bir hatırasını paylaşan Görmez, bir gece Belarus’un İvya köyünde kaldığını, sabahleyin kalktığında evin önünde bir kuyruk gördüğünü anlattı. Hocaya kuyruğun ne olduğunu sorduğunu ifade eden Görmez, “Dedi ki, ‘Hocam, köylülerimiz sizin bana bir Kuran getirdiğinizi duymuşlar. İman ettikleri kitabı hayatlarında bir defa görmek, öpmek ve baş uçlarına koymak için evimin önünde kuyruk oluşturdular.’ Onun için bu konuya millet olarak öncülük yapmalıyız” diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkanlığının iki büyük kampanya yürüttüğünü ifade eden Görmez, “Diyanet İşleri Başkanlığı olarak iki büyük kampanya yürütüyoruz. Bunlardan birincisi, ‘Hediyem Kur’an olsun’ adlı kampanyamız. Türkiye Diyanet Vakfı bir yandan bu kampanyayı yürütüyor. ‘Dünyada elinde ve evinde Kuran’ı olmayan hiçbir Müslüman kalmasın. Herkese biz ulaştıralım…’ düsturuyla sürdürdüğümüz kampanya kapsamında Allah’a şükürler olsun, Ankara Sincan’da büyük bir matbaa 24 saat çalışma prensibiyle Kur’an basacak. Basılan bu Kuran’ı Kerimler mahrum dünyalara dağıtılacak. Bütün bu hizmeti de devlet imkanlarıyla değil, hayırseverlerin katkılarıyla sürdüreceğiz.

Diyanet İşleri Başkanlığı olarak ikinci büyük kampanyamız, ‘Dünyada hiçbir lisan Kuran’sız kalmasın’ Dolayısıyla bir tercüme bürosu oluşturduk. Tercümeyle ilgili müstakil bir daire başkanlığımız var. Allah’a hamdolsun son iki sene içerisinde Kur’an-ı Kerim’i 16 dile çevirdik. Fakat dünyada daha çok dil var. Kur’an-ı Kerim bütün dillere tercüme edilecek. Hem Mushaf olarak Kur’an-ı Kerim dünyaya ulaşacak hem de tercümeleri ulaşacak. Sonra ikinci adımda da tefsirleri dünyaya ulaşacak. Ben bu müjdeleri vererek toplantımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

Görmez, Kur’an-ı Kerim’in farklı kıraatleri bulunduğunu, kıraatte, hatta ve takvimde birlik oluşturmak için çalışmalar sürdürdüklerini kaydetti.

 

“Hediyeniz Kur’an Olsun”

Türkiye Diyanet Vakfı ve Diyanet İşleri Başkanlığı işbirliği ile Ramazan ayında başlatılan “Hediyem Kur’an Olsun” kampanyası kapsamında, hayırseverlerden bağış yoluyla temin edilen Kur’an-ı Kerimler, Türkiye’de ve yurt dışında Kur’an-ı Kerim bulunmayan yerlere, ihtiyaç duyan ancak satın alma gücü olmayan kişi ve kurumlara ulaştırılıyor.

Hedef kitlesi, yurt içi ve yurt dışındaki Kur’an ihtiyacı olan kişi ve kurumlar olan proje sayesinde, herkesin rahatlıkla okuyabileceği şekilde basılan Kur’an nüshası, yurt dışında öncelikle Balkanlar ve Orta Asya ülkeleri başta olmak üzere Latin Amerika, Kafkaslar, Güney Asya ve Ortadoğu‘daki ülkelerde bulunan yerel STK’lar ve dini idarelerden gelen talep üzerine gönderiliyor.

Bağış yapmak isteyenler bu hayra katılarak kısa mesaj, banka veya elden bağış yöntemiyle istediği miktarda Kur’anı ihtiyaç duyan kişi ve kurumlara hediye edebiliyor.

Proje için her türlü bilgi www.hediyemkuranolsun.com web sayfasından alınabilir. Tüm GSM operatörlerinden 4333 nolu SMS numarasına 12 TL, online bağış yöntemleriyle yurt içinde 8 TL, yurt dışında ise kargo bedeliyle birlikte 12 TL tutarında bağış ile “Hediyem Kur’an Olsun” kampanyasına katılabilirsiniz.