Hoca Ahmet Yesevi’nin torunlarına TDV’den Kazakça mealli Kur’an-ı Kerim

Anadolu’nun İslamlaşmasında büyük rolü bulunan Hoca Ahmet Yesevi’nin torunlarına Türkiye Diyanet Vakfı tarafından Kazakça mealli 4 bin Kur’anı Kerim hediye edildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından başlatılan Hediyem Kur’an Olsun Projesi kapsamında Kazakistan Din Hizmetleri Müşaviri İbrahim Yılmaz ve TDV yetkilileri tarafından Kazakistan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Navruzbay Taganoğlu Ötpenov’a Kazakça Mealli Kur’anı Kerim teslim edildi.

Kazakistan Din Hizmetleri Müşaviri İbrahim Yılmaz  ise Diyanet İşleri Başkanlığı ile  Kazakistan Müslümanları Dini İdaresi’nin iki kardeş kurum olduğunu söyledi.

Yılmaz, ” Bu iki kurum arasında protokol gereği biz burada hizmetlerimizi sunuyoruz. Ancak hizmetlerin özünü, Kazakistanlı kardeşlerimiz, Kazakistan diyaneti ihtiyaçlara göre belirliyor. Bu ihtiyaçlar doğrultusunda ortak hareket ediyoruz. Bu ortak hareket alanlarımızın en başında dini yayınlar gelmektedir.” dedi.

Kur’an ayı Ramazan’da Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfının başlattığı Hediyem Kuran Olsun kampanyası kapsamında Kazakça mealli 4 bin Kur’an-ı Kerim hediye ettik.2014 yılından bu yana hem metin hem de meal 14 bin adet Kur’an-ı Kerim dağıttık.” dedi.

Diyanet olarak Hediyem Kur’an Olsun kampanyası kapsamında dağıtılan Kur’anların yanısıra çok sayıda dini eseri Kazakça’ya çevirdiklerini vurgulayan Yılmaz, “Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Kazakça’ya tercüme ettiği temel dini bilgiler eserinden 12 bin adet dağıttık. 3 yıldır Kazakça diyanet takvimi yaptık,  bu yıl 7 bin adet dağıttık. Başkanlığımızın 11 eserden ibaret ailem serisini tercüme ettirdik basıma hazır. İmam Maturidinin kitabı tevhidi, Hanifiliğin özünü itikadını oluşturan temel eseri tercüme ettirdik basıma hazır. Ebu Hanife Hazretlerinin Ebu Hanife kitabını tercüme ettirdik basıma hazır. Hadislerle İslam 7 ciltlik eserin tercümesi başlandı. İnşallah ekim ayı sonunda bitecek. Bunun yanında inanç serisini 9 adet kitabı tercüme ettirdik redakte ediliyor basılacak. Bu yılsonuna kadar bu eserlerin tamamını bastırıp dağıtmayı planlıyoruz.”dedi.

Kazakistan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Navruzbay Taganoğlu Ötpenov ise   Kazakistan Müslümanları dini idaresi ile Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı arasındaki ilişkilerin çok iyi olduğunu belirterek “Her türlü çalışmaları birlikte yapıyoruz.  Bu sene de Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı eliyle bastırılan Kuranı kerimi Mübarek Ramazan ayında dağıtıyoruz. Bunun dışında da birçok ekinlikleri işbirliği halin gerçekleştiriyoruz. Türkiye Diyanet Vakfı’na  desteklerden dolayı çok teşekkür ediyoruz ” dedi.

Türkiye Diyanet Vakfı gönüllüsü olarak Kazakistan’a gelen Bozok Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ömer Yılmaz ve  TDV Hediyem Kur’an Olsun Proje Sorumlusu Ali Güner tarafından Hoca Ahmet Yesevi Türbesinini yer aldığı Türkistan şehirinde dağıtıldı.Ayrıca Kur’anlar Astana’daki hafızlık kursunda eğitim gören öğrencilere hediye edildi.