Diyanet Vakfı, Ramazan’da 14 ülkeye 18 bin 500 Kur’an hediye etti

Hediyem Kur’an Olsun projesi ile dünyanın dört bir tarafına bölgede yaşayanların okuyabilecekleri hat ve imla ile basılan Kur’an-ı Kerimler ulaştıran Türkiye Diyanet Vakfı, Ramazan ayında da 14 ülkeye toplam 18 bin 500 mealli Kur’an-ı Kerim gönderdi.

TDV Genel Müdürü Mustafa Tutkun, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından yurt içinde ve yurt dışından Kur’an-ı Kerim taleplerini karşılamak üzere başlatılan Hediyem Kur’an Olsun projesi kapsamında şu ana kadar toplam 394 bin 962 Kur’an-ı Kerim bağış yapıldığını bildirdi.

Proje başladığından bugüne kadar 20 ülkeye 92 bin 89 Kur’an hediye ettiklerini vurgulayan Tutkun, proje kapsamında yurt içine 47 bin 339, yurt dışına da 44 bin 750 Kur’an-ı Kerim ulaştırdıklarını kaydetti.

Kur’an ayı Ramazan dolayısıyla da 14 ülkeye 18 bin 500 mealli Kur’an-ı Kerim daha gönderdiklerini belirten Tutkun, “Senegal, Togo, Burkino Faso, Cibuti, Nijer ve Çad’a Fransızca mealli 6 bin Kur’an, Kazakistan’a 3 bin Kazakça mealli Kur’an, Azerbaycan’a 5 bin Azerice mealli Kur’an, Ukrayna (Kırım), Kırgızistan, Belarus’a 3 bin 500 adet Rusça mealli Kur’an, Gazze ve Hindistan’a da Arapça bin adet Kur’an-ı Kerim hediye ettik. Ramazan’da aynı zamanda bu bölgelere yardım götüren TDV ekipleri 14 ülkede Kur’an-ı Kerim dağıtımlarına da iştirak ediyor” diye konuştu.

Kur’an-ı Kerim’in dünyanın değişik coğrafyalarında farklı hatlar ve farklı imla (harekelendirme) ile basıldığına işaret eden Tutkun, hat farklılığından dolayı okuma güçlüğünün önüne geçmek için her bir coğrafyada bölge halkının alışık olduğu kıraatle basılmış, yerel dillerde mealli Mushaflar göndermeyi planladıklarını söyledi.

Proje çerçevesinde Bosna Hersek’te 50 bin Boşnakça meal basılacağını bildiren Tutkun, bu konuda hazırlıkların tamamlandığını söyledi. Tutkun, “Bosna’da Boşnakça resmi Osmani imlasıyla basılacak. Basılan meallerin dağıtımları Bosna Hersek, Kosova, Makedonya, Karadağ ve Sırbistan Sancak bölgesinde yapılacak. Ayrıca İngilizce 10 bin, İspanyolca 10 bin Arnavutça 5 bin, Almanca bin adet Kur’an-ı Kerim basımına başlanacak” dedi.

Yurt içine 50 bin Kur’an-ı Kerim

Yurt içinde dağıtılmak üzere de 50 bin Türkçe mealli Kur’an hazırlığı yapıldığını vurgulayan Tutkun, “Bunun 20 binini Kredi Yurtlar Kurumu’na ait yurtlarda dağıtacağız. Dağıtım Türkiye genelindeki tüm yurtlara müftülükler vasıtasıyla öğrenci yurtlarındaki her odaya birer tane olacak şekilde yapılacak” diye konuştu.

Yurt dışında yerelde meal basma hazırlıklarının da sürdüğünü vurgulayan Tutkun, şunları kaydetti:

“Bosna dışında Kazakistan için Kazakça basıp dağıtabilecek, Afrika’da Sudan’da farklı kıraatlarda, Etiyopya’da yerel dillerde, Kırım’da ve Tataristan’da Rusça, Arnavutluk’ta ise Arnavutça olarak basım hazırlıklarımız söz konusu. Suriyeli mültecilere 50 bin adet kendi okuyabilecekleri kıraatle basılmış Arapça Kur’an, 20 bin adet de elifba basımı için hazırlıklara başladık. Yakın zamanda basım tamamlanarak sınır ötesinde ve ülkemizde Suriyelilerin yoğun yaşadığı illerde dağıtımlar yapılacak.”

Planlanan ve hazırlıkları devam eden toplam 154 bin 500 adet Kuran-ı Kerim’in Eylül ayına kadar hazırlıklarının tamamlanmış olacağını vurgulayan Tutkun, “Gönderilmiş ve planlanan yurt içi ve yurt dışı toplam 246 bin 589 Kur’an-ı Kerimi 2016 yılında Kur’ana hasret gönüle ulaştıracağız” dedi.

Planlanan meallerden Türkçe, Boşnakça, Azerice, Almanca, İngilizce, İspanyolca ve Arnavutça’nın basım hazırlıklarının devam ettiğini belirten Mustafa Tutkun, Fransızca, Rusça ve Gürcüce dağıtımların sürdüğünü, bitince baskıların yeniden yapılacağını kaydetti.