Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı, yurt içi ve yurt dışından son zamanlarda yoğun bir Kur’an-ı Kerim talebiyle karşılaşmaktadır. Bu talepleri karşılamak üzere Vakfımız Diyanet İşleri Başkanlığımız ile işbirliği halinde “Hediyem Kur’an Olsun” projesi başlatmıştır.
Hediyem Kur’an Olsun projesi ile ülkemizde ve İslam dünyasının dört bir köşesinde, kişi ve kurumların ihtiyaçları göz önüne alınarak 10 farklı dilde hazırlanan mealli Kur’an-ı Kerimlerin bağışçılar yoluyla hediye edilmesi amaçlanmaktadır.
Proje vakfımız bünyesinde yürütülen sürekli projeler arasında yer almış olup belirli bir zaman dilimini kapsamamaktadır.
Farklı dillerde hazırlanan mealli Kur’an-ı Kerimlerin, yurt dışında Balkanlar ve Orta Asya’da 18 ülke başta olmak üzere Latin Amerika, Kafkaslar, Güney Asya, Afrika ve Ortadoğu‘daki farklı ülkelerde dağıtımı yapılacaktır.

Yurt içinde ise İmam Hatip Liseleri, İlahiyat Fakülteleri, Yükseköğrenim Öğrenci Yurtları, Hastaneler, Cezaevleri, İl ve İlçe Kütüphaneleri, Kamu Kurum ve kuruluşlarının kütüphaneleri, Otellere ulaştırılacaktır.

Proje kapsamında iletişim kurduğumuz yurt içindeki kurumlar taleplerini resmi yazı ile bize bildireceklerdir. Bunun dışında farklı kurumların Kur’an ihtiyacı varsa bulundukları şehirdeki müftülüklerle görüşebilirler. Müftülüklere projeyle ilgili bilgi verilmiştir.
Evimizdeki mealler Arapça ya da sadece Türkçe mealli olduğu, yurt dışına çok farklı dillerde mealler gönderileceği ve gönderilecek meal boyutu standart olacağı için evlerimizdeki Kur’an nüshaları proje kapsamında değerlendirilememektedir. Ancak ellerinde bulunan nüshaları kendilerine en yakın müftülüklere ulaştıran vatandaşlarımızın bağışları ayrıca değerlendirilecektir.
Yurt dışına İslam dünyasında geçerliliği olan Resmi Osmani imlası ile basılacak nüsha gönderilecektir. Türkiye’de ise yüzyıllardır yaygın olarak okunan Aliyyül Kari tarzı üzere basılmış nüsha dağıtılacaktır. Gönderilecek nüsha, “örnek nüsha” kısmında görülebilir.
Nasıl bağış yapılacağıyla ilgili web sayfamızın “Bağış Yöntemleri” ve “Hediye Et” bölümlerinde bilgi bulunmaktadır.
Bir Kur’an nüshası kargo ücreti dâhil 25 TL’dir.

Yurt içinde ve yurt dışında kullanılacak nüshalar 13.5×21 ebatında olacaktır.
Başlangıçta İngilizce, Rusça, İspanyolca, Fransızca, Kazakça, Azerice, İngilizce, Boşnakça, Arnavutça, Bulgarca, Romence, Gürcüce dillerinde mealli olacaktır. İstek ve taleplerdeki farklılıklara göre ilerleyen dönemlerde farklı dillerde meal talepleri gelirse değerlendirilecektir.
Bulunduğunuz ülkedeki Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren Din Hizmetleri Müşavirliği/Ataşeliği veya Koordinatörlüğüne müracaatta bulunduğunuz takdirde talepleriniz Vakfımıza iletilecektir.
Yurt dışından bağış yapmak isteyen hayırseverlerimiz ise;

a) Bağış Yöntemleri linkini tıklayarak online bağış yöntemlerini takip edebilirler.
b) Bulundukları yerdeki Türk bankaları içerisinde vakfımızın anlaşmalı olduğu banka şubelerinden Kurumsal hesaplara bağışta bulunabilirler. Bağışta bulunurken açıklama kısmına “Hediyem Kuran Olsun İçin” şeklinde not yazılmalıdır.
c) DİTİB teşkilatlarına giderek makbuz karşılığı bağışta bulunulabilir.

Vakfımızın SMS bağışları için anlaştığı 3 GSM firması da Kontörlü hatlardan bağışların kendileri açısından tercih edilen bir yöntem olmadığını gerekçe göstererek kontörlü bağışları kabul etmemektedirler. Bu sebeple sadece faturalı hatlardan bağışlar kabul edilmektedir.